КОГНИТИВНИ УМЕНИЯ
КОИ СА КОГНИТИВНИТЕ НИ СПОСОБНОСТИ
- Терминът „когнитивни умения“ произлиза от латинската дума “cognitio”, което означава познавателна способност, знание, познание или компетенция. Когнитивната психология е дисциплина, която обединява биология, психология, лингвистика и информатика. Неин обект са процесите на мислене, благодарение на които се формира познанието от възприятието, паметта и ученето до понятията и логическото мислене.
- Когнитивните умения са набор от умствени способности и/или процеси, които са свързани с това как човек разбира света и действа в него.
- Когнитивните умения са по-тясно свързани с механизмите на това как учим, помним, решаваме проблеми и обръщаме внимание, отколкото с действителното знание.
КОИ СА СИМПТОМИТЕ ПРИ ЛЕКИ КОГНИТИВНИ НАРУШЕНИЯ
- Увреждане на паметта – най-честият симптом. Първоначално има прогресивни нарушения при запомнянето на скорошни събития и постепенно и на далечни събития.
- Намаляване на психическата активност – мисленето може да бъде нарушено, не може правилно да се оцени информацията, влошава се способността да се обобщават данни и да се правят изводи.
- Влошаване на концентрацията – изпитват се трудности да се поддържа силна умствена дейност, възможността за концентрация върху конкретни задачи.
За оценка се прилагат специални невропсихологични тестове – най-често Mini mental state examination.
КОИ СА УВРЕЖДАНИЯТА НА КОГНИТИВНИТЕ ФУНКЦИИ
- Увреждането на когнитивните фукнции включва състояния, при които се установяват нарушения в паметта, способностите за вземане на решения, логическото мислене, възприятията, познавателните, речевите и мисловните способности.
- Според Световната здравна организация (СЗО) превенцията на деменциите е един от най-важните медицински проблеми в настоящето с оглед на все по-големия процент на застаряващо население.
- Възможностите за въздействие при когнитивни нарушения са значително ограничени и най-ефикасни в най-ранните стадии, като усилията трябва да са насочени към профилактика и превенция.
КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ КОГНИТИВНИ НАРУШЕНИЯ
- Здравословно хранене – балансиран и пълноценен хранителен режим.
- Физическа активност – разходки, танци и спортни занимания.
- Когнитивен тренинг – четене на книги, решаване на кръстословици, учене на чужди езици.
- Социални активности – добри социални умения и срещи с хора.
- Контрол на рисковите фактори – високо кръвно налягане, висока кръвна захар, липиден профил.
- Медикаменти и хранителни добавки за профилактика – гинкго билоба, винпоцетин, БРАХМИ.
